hyacorp-endo-gel

HYAcorp Endo Gel


Wyłączny dystrybutor na Polskę: Cordis Pharma

Kategoria: Ginekologia


Rodzaje opakowań:

  • HYAcorp endo gel 1 x 10 ml strzykawka

Dowiedz się jak zamówić wybrane produkty:

Powstawanie zrostów jest częstym następstwem zabiegów chirurgicznych. Zrosty pooperacyjne tworzone są przez tkankę włóknistą powstałą w wyniku kontaktu sąsiadujących ze sobą narządów wewnętrznych.

Powstałe zrosty mogą powodować następujące objawy pooperacyjne: ból, bezpłodność, niedrożność jelit, ograniczenie w zakresie ruchomości ścięgien i kręgosłupa. Wówczas potrzebna będzie kolejna operacja mająca usunąć powstałe patologiczne tkanki włókniste. Zgodnie z najlepszą praktyką chirurgiczną w celu prewencji powstawania zrostów pooperacyjnych zaleca się stosowanie HYAcorp endo gel. Formuje on barierę uniemożliwiającą kontakt przyległych tkanek i pozostaje w miejscu aplikacji, aż do całkowitego wchłonięcia, czyli od 7 do 10 dni. HYAcorp endo gel zapobiega przyleganiu do siebie pobliskich tkanek w trakcie trwania regeneracji po zabiegu chirurgicznym. HYAcorp endo gel jest biodegradowalny, sterylny, bezbarwny i bardzo lepki, uzyskiwany poprzez kondensację specjalnego kwasu hialuronowego, będącego podstawowym budulcem tkanki łącznej, nabłonkowej i śródbłonkowej. HYAcorp endo gel doskonale przylega do powierzchni tkanek i ścian jamy brzusznej tworząc barierę antyzrostową.

Wskazania

HYAcorp endo gel-biodegradowalny żel, zapobiega i znacząco zmniejsza powstałe zrosty pooperacyjne u pacjentów po zabiegach chirurgicznych zarówno w laparoskopii jak i laparotomii w obszarze klatki piersiowej oraz miednicy mniejszej, a także w zabiegach ortopedycznych.

Przeciwwskazania

Potwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy i pozytywne bakterie Gram. Tak jak w przypadku innych materiałów implantacyjnych, produkt nie może być używany u pacjentów z aktywna infekcją i/lub zakażeniem w operowanym obszarze.

HYAcorp opakowanie

1 ml Hyacorp endo gel zawiera:
Na-hyaluronate usieciowany 20.0 mg
Na-hyaluronate 2.0 mg
Sodiumchloride 6.9 mg
Woda do iniekcji 1 ml

Instrukcja stosowania

  1. Po doprowadzeniu produktu do temperatury pokojowej, otworzyć opakowanie i przenieść strzykawkę wraz z kaniulą do sterylnego pola operacyjnego. Zachowując zasady aseptyki użyć zgodnie z zasadami stosowanymi w chirurgii.
  2. Zdjąć ochronną nasadkę z końcówki strzykawki i założyć specjalną kaniulę.
  3. Po odessaniu całego płynu irygacyjnego, całkowicie pokryć żelem obszary zagrożone powstawaniem zrostów. Grubość warstwy żelu nie ma wpływu na jego skuteczność, jednak zaleca się stosowanie 1-2 mm warstwy żelu.
  4. Nie płukać pola pooperacyjnego po aplikacji żelu.

Po zastosowaniu – wszystkie zabiegi operacyjne

  1. Nie stosować płynu irygacyjnego w miejscach pokrytych HYAcorp endo gel.
  2. Nie zmieniać struktury żelu po jego nałożeniu.
  3. Dodatkowe warstwy mogą być stosowane obok poprzednio zaaplikowanych warstw. Unikać stosowania żelu na warstwach uprzednio nim pokrytych.

Przechowywanie

Temperatura przechowywania 2 °C – 25 °C. Nie zamrażać.

Ostrzeżenia i szczególne środki ostrożności

Produkt ten przeznaczony jest do stosowania jedynie w warunkach aseptycznych przez lekarzy. Po otwarciu opakowania należy wyrzucić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie używać produktu jeżeli opakowanie jest uszkodzone.

HYAcorp endo gel zapobiega i znacząco zmniejsza tworzenie się zrostów u pacjentów poddanych zabiegom chirurgicznym, zarówno w laparoskopii jak i laparotomii w obszarze klatki piersiowej oraz miednicy mniejszej, a także w zabiegach ortopedycznych.

Ponad rok temu miałam cesarskie cięcie, a już blisko rok odczuwam ból brzucha przy zmianie pozycji ciała czy wstawaniu z łóżka. Od lat prowadzi mnie jeden i ten sam lekarz ginekolog, który zaleca zabieg laparoskopowy twierdząc, że powodem bólu są zrosty. Czy to możliwe?

Niestety tak, opisane przez Panią objawy wskazują na chorobę zrostową. Lekarz prowadzący zaleca laparoskopię tzw. zwiadowczą, aby sprawdzić czy ma Pani zrosty, jeśli będą występować – w trakcie tego samego zabiegu zostaną usunięte. Aby zapobiegać powstawaniu kolejnych zrostów sugeruje zapytać swojego lekarza o możliwość zastosowania preparatu przeciwzrostowego np.: HYAcorp Endo Gel – będzie Pani miała wtedy pewność, że kolejne zrosty nie powstaną.

W wieku 10 lat miałam operację wyrostka robaczkowego. Czasami – głównie po ćwiczeniach na siłowni, odczuwam ciągnący i kłujący ból brzucha. Dodatkowo od blisko roku staramy się z mężem o dziecko. Na kilku portalach wyczytałam, że mogę mieć zrosty, czy to możliwe?

Tak, jest to możliwe. Sugeruję wizytę u lekarza ginekologa i rozmowę o przedstawionych objawach. Niestety oprócz zespołu bólowego, również trudności z zajściem w ciążę mogą być objawem zrostów pooperacyjnych. Być może niezbędny będzie zabieg operacyjny. W takim przypadku proszę pamiętać o produktach przeciw zrostowych np.: HYAcorp Endo Gel – mają one kluczowe znaczenie w zabiegach przywracających płodność.

Na ostatniej wizycie u lekarza usłyszałam, że mogę mieć zrosty. Co to tak naprawdę jest?

Zrosty to patologiczne (nieprawidłowe) połączenie między tkankami lub narządami powodujące ból, zespoły bólowe lub dysfunkcje narządów. Zrosty oprócz bólu powodują również niepłodność, mogą nawet doprowadzić do stanów zagrożenia życia (niedrożność jelit). Z racji tego, iż temat jest dość poważny, proszę nie bagatelizować słów lekarza. Być może konieczny będzie zabieg operacyjny, w tym przypadku proszę pomyśleć o zastosowaniu produktu przeciwzrostowego np.: HYAcorp EndoGel, aby w przyszłości uniknąć powikłań w postaci zrostów.